• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

www.WeekendBakery.com

Weekend Bakery

The place for the ambitious home baker

  • Home
  • Webshop
    • Rijsmandjes
    • Brood bakken
      • Mixen & Mengen
      • Snijden, rollen, schrapen
      • Rijzen & Bakken
    • Broodbak sets
    • Uitstekers
      • Uitsteker sets
      • Speciale XL uitstekers
      • Dieren
      • Bloemen en planten
      • Transport
      • Vormen
      • Lente & zomer
      • Kerst & Feest
      • Halloween
      • Overig
    • Zoet bakken
      • Baking Love
      • Bakgereedschap
      • Papieren bakvormen
      • Bakvormen
      • Speculaasvormen en koekstempels
      • In de keuken
      • Serveren
      • Houten lepels, spatels, schepjes…
  • Recipes
    • Best bread recipes
    • Sweet baking
    • Nederlandse recepten
    • Bread baking tips
    • Bread movies
    • WKB projects
    • Article index
  • Info
    • Contact Us
    • Baking Conversion Tools
    • Why Home Baking
    • Baking Glossary
    • Article Index
    • Bread Scoring with the Lame / Brood insnijden met de Lame
    • Send Us Your Loaf
    • Your Loaves!
  • About us
  • Show Search
Hide Search
You are here: Home / Nederlandse recepten & tips / Ons Zuurdesem Pizza Recept: Veel Smaak en Perfecte Bite!

Ons Zuurdesem Pizza Recept: Veel Smaak en Perfecte Bite!

Leave a Comment Nederlandse recepten & tips

Wij zijn dol op het bakken en eten van pizza met natuurlijk zuurdesem. Met onze methode krijgt je pizza een complexe smaak met een subtiele zuurgraad en precies de juiste chewy textuur!

Pizza dough balls
Sourdough pizza tartufo
Roccbox-sourdough-pizza-baking2
Sourdough pizza tartufo
Sourdough pizza - fresh tomato base

Click here for the English version

Het heeft even geduurd, maar we zijn er eindelijk klaar voor om de zuurdesem-versie van ons pizzarecept te delen.

Jaren geleden waren we niet zo dol op pure zuurdesem-versies van bepaalde baksels, waaronder pizza en croissants. Maar de resultaten zijn al een tijdje zo goed, vooral met de pizza, dat we deze zelfs lekkerder vinden dan de versie op basis van gist. De smaak en textuur van de korst (we spelen met de dikte, afhankelijk van de wensen van de eters) zijn complexer en interessanter, de ‘kauw’ van de korst en de zuurgraad zijn precies goed voor ons.

Hier is ons overzichtelijke recept voor zuurdesem pizza. We hopen dat het maken en eten jullie ook zo bevalt.

Happy pizza baking!


Voordat je begint

Wij gebruiken Italiaanse typo 00-bloem voor het bakken van pizza’s vanwege de eigenschappen ervan. Het maakt het deeg rekbaar, maar niet te elastisch. Als je dit type bloem niet hebt, kun je tarwebloem gebruiken. Als het deeg erg elastisch wordt en terug veert tijdens het vormen van de pizza, kun je het even een minuutje met rust laten om de gluten in het deeg te laten ontspannen en dan verdergaan.

Wij gebruiken een zuurdesemcultuur gemaakt met 100% volkoren roggemeel. Een desemcultuur op basis van roggemeel is makkelijker te onderhouden, verandert niet in een brij als je hem even vergeet, is makkelijker om te roeren want heeft bijna geen gluten en ruikt erg aangenaam, vaak met frisse fruittonen. Normaal voeden we ons desem maar één keer per week, na ons ‘weekend bakken’. Hier vind je onze methode om zelf een rogge zuurdesemcultuur op te starten. Natuurlijk kun je ook een desem op basis van tarwe of spelt gebruiken voor dit recept.

Het voordeeg

Voor dit recept maken we een voordeeg met een gelijke hoeveelheid water en bloem, een kleine hoeveelheid desemcultuur en GEEN zout. Dit is de eerste eenvoudige stap om veel smaak en textuur te ontwikkelen.

Ingrediënten voor het voordeeg
100 g Italiaanse typo 00 pizzabloem
100 g water
30 g zuurdesemcultuur

Maak het voordeeg door bloem, water en desem met een spatel of deegklopper ongeveer 1 minuut te mengen tot een dik beslag. Dek de kom af en laat het 12 uur op kamertemperatuur fermenteren. Fermenteren betekent dat je het gewoon laat staan en met rust laat en de beestjes in het voordeeg hun werk laat doen.

Het Zuurdesem Pizzadeeg

Ingrediënten voor het pizzadeeg
voor 4 pizza’s
voordeeg
465 g Italiaanse typo 00 pizzabloem
250 g water
10 g olijfolie
13 g zeezout

1

Kneed het deeg in de mixer

5 minuten

Doe alle ingrediënten, inclusief het voordeeg, in de kom van je staande mixer en kneed 5 minuten (of kneed 10 minuten met de hand).

  • Voordeeg
  • Bloem
  • Water
  • Olijfolie
  • Zout
2

Glad kneden

1 minuut

Haal het deeg uit de kom en leg het op je werkblad. Kneed het nog een minuut met de hand voor een mooi glad resultaat.

3

Laat het deeg rusten

10 minuten

Vorm er een bal van, leg het in een ingevette kom, dek af en laat het 10 minuten rusten.

  • Deeg
  • Beetje olie
4

Stretch & Fold x2

1 minuut

Doe nu twee volledige sets stretch & fold (zie video). Hierbij rek je het deeg voorzichtig op en vouw je het links over rechts, rechts over links, onder over boven en boven over onder.

5

Nogmaals rusten

10 minuten

Doe het deeg terug in de kom en laat het opnieuw 10 minuten rusten.

6

Stretch & Fold x1

1 minuut

Doe nu één volledige set stretch & fold..

7

Laatste rust voor het vormen

10 minuten

Doe het deeg terug in de kom en laat het opnieuw 10 minuten rusten.

8

Verdelen en vormen

Verdeel het deeg in 4 gelijke delen van ongeveer 235 gram en vorm er bolletjes van.

9

Eindrijs

Doe ze in een bak met voldoende ruimte voor elke bol om te ontwikkelen en laat ze 6 uur op kamertemperatuur rijzen.

Je kunt de bak met deegbollen ook in de koelkast zetten en het deeg 18 tot 24 uur langzaam laten rijpen en het de volgende dag gebruiken. Het deeg kan dan wel wat zuurder van smaak worden. Dat is iets wat wij zelf niet nastreven met onze pizza, maar mocht je voorkeur hebben voor meer zuur, dan kun je deze methode gebruiken.

  • Deegbolletjes
  • Bakje

Fermentatietip

Zorg ervoor dat er voldoende ruimte tussen de deegballen in de kom zit, zodat ze goed kunnen uitzetten zonder aan elkaar te plakken.

Tijdschema voor het pizzadeeg
Dag 1 22.00 uur: Maak het voordeeg en laat het 12 uur rijzen op kamertemperatuur.
Dag 2 10.00 uur: Maak het einddeeg.

  • 10:00 – Meng alle ingrediënten en kneed 5 minuten met een standmixer (of 10 minuten met de hand)
  • 10 minuten rust
  • 10:15 – 2 sets Stretch & Fold (oprekken en omslaan)
  • 10-15 minuten rust
  • 10:30 – 1 set Stretch & Fold
  • 10-15 minuten rust
  • 10:45 – Verdeel en vorm tot 4 bollen
  • 11:00 – Laat het deeg ongeveer 6 uur rijzen
  • 17:00 – Begin met het voorbereiden en bakken van de pizza’s

Het Bakken van onze desempizza in onze pizzaoven

We bakken onze desempizza’s één voor één in onze kleine Roccbox pizzaoven, werkend op gas. Gemiddeld bakken we de pizza’s op een temperatuur van 380 °C tot 400 °C. We gebruiken de gasvlam op half vermogen gedurende de eerste helft van de baktijd om de ingrediënten / toppings te garen en zetten de vlam vervolgens op vol vermogen voor de tweede helft. Het totale bakproces duurt, afhankelijk van het type pizza en de hoeveelheid beleg, ongeveer 2 tot 2,5 minuten.

Nederlandse recepten & tips

Reader Interactions

Share Your Comments & Feedback Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Please read our comment policy below before submitting your comment:

  • Only comment or ask a question about a recipe as shown on our website
  • We love to help you, but unfortunately we cannot answer every question personally

Primary Sidebar

Categories

  • Best bread recipes
  • Bread baking tips
  • Bread movies
  • Highlights
  • Holiday Baking
  • Nederlandse recepten & tips
  • Popular Recipes
  • Seasonal Favorites
  • Sweet baking
  • Uncategorized
  • WKB projects

Info

  • About Us
  • Article Index
  • Baking Conversion Tools
  • Baking Glossary
  • Bread Scoring with the Lame / Brood insnijden met de Lame
  • Contact Us
  • Send Us Your Loaf
  • Why Home Baking
  • Your loaves ’24 -’25
  • Your Loaves More 1 !
  • Your Loaves More 2 !
  • Your Loaves More 3 !
  • Your Loaves More 4 !
  • Your Loaves!

Seasonal Favorites

Ficelle with sourdough

Kouign-amann: Breton pastry with a hint of salty caramel!

Our version of Tartine style bread

Favorite flatbreads: Sourdough pita

San Francisco style sourdough bread

3 stage 70% Rye Bread with Raisins

Footer

Recent Articles

  • Our Sourdough Pizza Recipe
  • Wonderful Walnut Caramel Pie – The 2.0 Version
  • Fantastische Walnoten Karameltaart: Versie 2.0
  • Ons Zuurdesem Pizza Recept: Veel Smaak en Perfecte Bite!
  • Handy sourdough tips
  • Easter Raisin Buns with Pistachio filling
  • Making Pistache Paste
  • Het Panettone Project
  • The Joy of Baking – And how to find it!
  • Bakkersdozijn: Onze 12 plus 1 beste broodbak-tips!

Tags

almonds apples banneton boule Bread bread baking tips brioche butter cakes cheese chocolate christmas cinnamon Coffee Cookies couche cranberries crusty bread Dutch flatbread focaccia Holiday baking honey hybrid method Laminated dough lemon muesli muffins no knead pain rustique Patisserie pie pies & tarts pizza poolish preferment rye rye bread scones sourdough stretch&fold vanilla Viennoiserie walnuts yeast

Follow us on Social Media

  • Bluesky
  • Instagram
  • Pinterest
  • YouTube

Favorites

  • De Zandhaas – Our local flour mill
  • The Fresh Loaf
  • The Perfect Loaf

All photos and text Copyright 2005-2025 by weekendbakery.com